171k views
0 votes
A pole that is 3.1 m tall casts a shadow that is 1.71 m long. At the same time, a nearby tower casts a shadow that is 46.5 m long. How Tall is the tower?

roundyour answer to the nearest meter.


User SwadhIn
by
7.3k points

2 Answers

6 votes

Answer:

84 meters

Explanation:

The proportional value, or ratio is as the following:


(3.1)/(1.71) = (x)/(46.5)

Now we can cross multiply in order to solve the equation...


1.71x=3.1*46.5\\1.71x = 144 (3)/(20)\\ x=84.3

Rounded to the nearest meter, x is 84 meters.

User Balint Pato
by
7.5k points
4 votes

Answer:

84 meters.

Explanation:

Set each tower equal to each other and you get (3.1/1.71)=(x/46.5)

Solve for X

X≈84.2982

But we want the nearest meter, so it's just 84 meters.

User Gbru
by
7.8k points