101k views
0 votes
At a certain store, four cans of soup cost $5. What is the cost per can and the correct equation to find the total cost for any amount of cans of soup?

User Calbertts
by
7.1k points

1 Answer

2 votes
answer is 1.25 you do 5 divided by 4
User LMGagne
by
7.3k points