Answer:
0.5 mol.
Step-by-step explanation:
Given,
Pressure, P = 101.325 kPa = 1 atm
Temperature, T = 0 +273 = 273 K
Volume = 11.2 L
Now, using ideal gas equation
PV = n RT
1 x 11.2 = n x 0.08206 x 273
n = 0.5 mol.
Hence, number of moles of the hydrogen sample of gas at STP is 0.5 mol.