28.8k views
2 votes
1. In the past, Christopher Morrison’s tire dealership in Cincinnati sold an average of 3,200 tires every year. In the past 2 years, 900 and 1000, respectively, were sold in fall, 1500 and 1400 in winter, 400 and 350 in spring and 400 and 450. With a major expansion planned, Christopher forecasts sales next year to increase to 4,000 tires. What will be the demand during each of the FOUR seasons of next year?

User Want Query
by
7.5k points

1 Answer

3 votes

Answer:

Step-by-step explanation:

Seasonality = average of a season in the past two years/average per season

Average per year = 3200 tires

Average per season = 3200/4 = 800

Sales in Fall = 900 and 1000. Average sold in fall = (900 + 1000)/2 = 950

Sales in winter = 1500 and 1400. Average sold in winter = (1500 + 1400)/2 = 1450

Sales in spring = 400 and 350. Average sold in spring = (400 + 350)/2 = 375

Sales in Summer = 400 and 450. Average sold in Summer = (400 + 450)/2 = 425

Seasonality of Fall = average sold in fall/average per season = 950/800 = 1.1875

Seasonality of winter = 1450/800 = 1.8125

Seasonality of spring = 375/800 = 0.46875

Seasonality of summer = 425/800 = 0.53125

Sales next year = 4000 tires

Average per season = 1000 tires

Seasonal forecast = average per season * seasonality

Forecast for each season:

Fall: 1000×1.1875 = 1187.5 tires

Winter: 1000×1.8125 = 1812.5

Spring: 1000×0.46875 = 468.75

Summer: 1000×0.53125 = 531.25

Rounding off the forecast to whole numbers Fall will be 1188, Winter 1813 Spring 469 and Summer 531

User Efi
by
8.0k points