122k views
2 votes
Department S had no work in process at the beginning of the period. It added 12,200 units of direct materials during the period at a cost of $97,600. During the period, 9,200 units were completed, and 3,000 units were 25% completed as to labor and overhead at the end of the period. All materials are added at the beginning of the process. Direct labor was $73,630, and factory overhead was $17,910. The total cost of units completed during the period was

User Hoppy
by
9.2k points

1 Answer

5 votes

Answer:

Cost of completed units = $158,240

Step-by-step explanation:

Cost of completed units = Cost per equivalent unit × no of units

Equivalent unit = Degree of completion × units of work

Equivalent units of material

( 9200× 100%) + (3000×100%) = 12,200 unit

Cost per equivalent unit of material = $97,600/12,200 units= $8

Equivalent units of labour and overhead

(9200× 100%) + (3000× 25%) = 750

Cost per equivalent unit of labour and overhead

=( 73,630+17910)/9950 =$9.2

Cost of completed units

= $(9.2+8)× 9,200 = 158,240

Cost of completed units = $158,240

User Geoff Norton
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories