97.1k views
3 votes
A city planner wants to estimate the average monthly residential water usage in the city. He selected a random sample of 100 households from the city, which gave a mean water usage of 4500 gallons over a 1-month period. Based on earlier data, the population standard deviation of the monthly residential water usage in this city is 600 gallons. Make a 90% confidence interval for the average monthly residential water usage for all households in this city

User DotNET
by
7.9k points

1 Answer

3 votes

Answer:

The 90% confidence interval for the average monthly residential water usage for all households in this city is between 4401.3 gallons and 4598.7 gallons.

Explanation:

We have that to find our
\alpha level, that is the subtraction of 1 by the confidence interval divided by 2. So:


\alpha = (1-0.9)/(2) = 0.05

Now, we have to find z in the Ztable as such z has a pvalue of
1-\alpha.

So it is z with a pvalue of
1-0.05 = 0.95, so
z = 1.645

Now, find the margin of error M as such


M = z*(\sigma)/(√(n))

In which
\sigma is the standard deviation of the population and n is the size of the sample.


M = 1.645*(600)/(√(100)) = 98.7

The lower end of the interval is the sample mean subtracted by M. So it is 4500 - 98.7 = 4401.3 gallons

The upper end of the interval is the sample mean added to M. So it is 4500 + 98.7 = 4598.7 gallons

The 90% confidence interval for the average monthly residential water usage for all households in this city is between 4401.3 gallons and 4598.7 gallons.

User Tatsuya Fujisaki
by
6.4k points