132k views
2 votes
6th grade math (Nobody knows the answer to this how-

6th grade math (Nobody knows the answer to this how--example-1
User Thotep
by
5.9k points

1 Answer

3 votes

Answer:

2 bottles of sprite cost $3 or option D.

Explanation:

So, we can set up an equation where 3 bottles of sprite equal 4.50.

3 = 4.50

Now, we should divide each side by 3 to get the price of a single bottle.

3/3 = 4.50/3

1 = 1.50

So, now that we know the price of one bottle, we can multiply each side by two to find the price of two bottles.

1*2 = 1.50 * 2

2 = 3.

Therefore, 2 bottles of sprite cost $3.

User Gillespie
by
5.6k points