Answer:
2 bottles of sprite cost $3 or option D.
Explanation:
So, we can set up an equation where 3 bottles of sprite equal 4.50.
3 = 4.50
Now, we should divide each side by 3 to get the price of a single bottle.
3/3 = 4.50/3
1 = 1.50
So, now that we know the price of one bottle, we can multiply each side by two to find the price of two bottles.
1*2 = 1.50 * 2
2 = 3.
Therefore, 2 bottles of sprite cost $3.