70.5k views
2 votes
Consider Circle Y with radius 3 m and m XYZ=70

What is the approximate length of minor arc XZ? Round to the nearest tenth of a meter.

User Ilmarinen
by
6.3k points

1 Answer

5 votes

Answer:

4.9m

Explanation:

In circle Y:

Radius=4m

Central Angle of XYZ=70°

Length of an arc
=(\theta)/(360^\circ)X2 \pi r

Therefore, Length of minor arc XZ


=(70^\circ)/(360^\circ)X2X4 X \pi

=4.9m (correct to the nearest tenth)

User Snappymcsnap
by
7.9k points