231k views
4 votes
David wants to buy a 6-foot long sandwich for a birthday party. If the sandwich costs $72.00, what is the cost per foot?

2 Answers

3 votes

Answer:

The cost per foot of the sandwich is $12.

Explanation:

You need to use division for this problem.

Pretend you are cutting the 6-foot sanwhich into 1-foot pieces. You will have 6 pieces. You have to give each piece an equal amount of money. Think about your 6-times tables. What times 6 = 72?

__ x 6 =72

or

72/6 = __

User Seanieb
by
7.9k points
2 votes

Answer:

$12 per foot

Explanation:

$72.00 divided by 6 is $12

User Bryan Dunlap
by
7.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories