Answer:
Step-by-step explanation:
capacitance = 20 x 10⁻⁶ F .
potential V = 12 V
charge = CV
= 20 x 10⁻⁶ x 12
Q = 240 x 10⁻⁶ C
energy = Q² / 2C
= (240 x 10⁻⁶ )² / 2 x 20 x 10⁻⁶
= 1440 x 10⁻⁶ J
b )
In this case charge will remain the same but capacity will be increased 4 times
new capacity C = 4 x 20 x 10⁻⁶
= 80 x 10⁻⁶
energy = Q² / 2C
= (240 x 10⁻⁶ )² / 2 x 4 x 20 x 10⁻⁶
= 360 x 10⁻⁶ J .
potential energy will decrease from 1440 x 10⁻⁶ J to 360 x 10⁻⁶ J