Answer:
q₁ = -2.92 nC
Step-by-step explanation:
Given;
first point charge, q₁ = ?
second point charge, q₂ = 10 nC
net flux through the surface of the sphere, Φ = 800 N.m²/C
According to Gauss’s law, the flux through any closed surface (Gaussian surface), is equal to the net charge enclosed divided by the permittivity of free space.

where;
Φ is net flux
net charge enclosed
ε₀ is permittivity of free space.
= Φε₀
= 800 x 8.85 x 10⁻¹²
= 7.08 x 10⁻⁹ C
= 7.08 nC
q₁ + q₂ =

q₁ =
- q₂
q₁ = 7.08nC - 10 nC
q₁ = -2.92 nC