menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A grocery store sells roasted almonds in bulk. What is the price per pound for the almonds? A. $4.50 B. $5.00 C. $7.50 D. $8.00
asked
Mar 15, 2021
80.9k
views
1
vote
A grocery store sells roasted almonds in bulk. What is the price per pound for the almonds?
A. $4.50
B. $5.00
C. $7.50
D. $8.00
Mathematics
middle-school
Yemmy
asked
by
Yemmy
7.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
Answer
8 is WRONG! The correct answer is 7.50
Explanation:
Ahanson
answered
Mar 21, 2021
by
Ahanson
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Mar 11, 2019
92.8k
views
A grocery store sells roasted almonds in bulk. What is the price per pound for the almonds? A: $4.50 B: $5.00 C: $7.50 (i think this is the answer but not sure) D: $8.00
Adam DS
asked
Mar 11, 2019
by
Adam DS
7.9k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
92.8k
views
asked
Apr 22, 2020
222k
views
A grocery store sells roasted almonds in bulk. What is the price per pound for the almonds?
Getsomepeaches
asked
Apr 22, 2020
by
Getsomepeaches
7.9k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
222k
views
asked
Aug 18, 2024
164k
views
A food product label has the following ingredient list: whole-grain oats, roasted almonds, brown rice syrup, canola oil, salt. Does this product contain more rice syrup or canola oil? How do you know?
N N
asked
Aug 18, 2024
by
N N
8.0k
points
Chemistry
high-school
1
answer
2
votes
164k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org