menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
$32 for 8lbs of meat. What is the unit rate?
asked
Mar 3, 2021
147k
views
1
vote
$32 for 8lbs of meat.
What is the unit rate?
Mathematics
high-school
Rizky Fakkel
asked
by
Rizky Fakkel
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
6
votes
One pound is gonna be $4
Eric Fortin
answered
Mar 7, 2021
by
Eric Fortin
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Oct 7, 2024
156k
views
A bar of steel weighs 384/5lbs. Two pieces each weighing 13/8lbs. are cut from the bar. What is the weight of the remainder of the bar? 21. Three pieces of steel each 33/4 inches lông are to be cut from
Prdatur
asked
Oct 7, 2024
by
Prdatur
8.2k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
156k
views
asked
Dec 21, 2024
110k
views
Which baby is at lowest risk for SIDS? A. A one month old Eskimo female whose parents make sure she sleeps on her back B. A Caucasian three month old male who was born full term at 8lbs, 2 oz. C. An African
Adin
asked
Dec 21, 2024
by
Adin
8.4k
points
Health
high-school
1
answer
3
votes
110k
views
asked
Aug 21, 2024
125k
views
Solumedrol 1.5mg/Kg is ordered for a child weighing 74.8lbs. Solumedrol is available as 125mg /2mL. How many ML must the nurse administer?
Trinadh Koya
asked
Aug 21, 2024
by
Trinadh Koya
7.5k
points
Medicine
college
2
answers
5
votes
125k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity