143k views
0 votes
The 20 C electricity has passed through the coil of the 230 V iron in 4 seconds Calculate the electrical resistance of this spiral.

User Mgold
by
7.6k points

1 Answer

3 votes

Answer:

46 ohms

Step-by-step explanation:

  • q=It hence I=q÷t
  • 20c÷4=5amperes
  • resistance =voltage÷current
  • =230÷5
  • answer=46ohms
User Sakinah
by
7.0k points