126k views
3 votes
A steel container filled with H₂ gas is at a pressure of 6.5 atm and a temperature of 22°C. If the container is placed near a furnace and is heated to a temperature of 50°C, what would be the new pressure in the container?

1 Answer

7 votes

Answer: The new pressure is 7.1 atm

Step-by-step explanation:

To calculate the final pressure of the system, we use the equation given by Gay-Lussac Law. This law states that pressure of the gas is directly proportional to the temperature of the gas at constant pressure.

Mathematically,


(P_1)/(T_1)=(P_2)/(T_2)

where,


P_1\text{ and }T_1 are the initial pressure and temperature of the gas.


P_2\text{ and }T_2 are the final pressure and temperature of the gas.

We are given:


P_1=6.5atm\\T_1=22^0C=(22+273)K=295K\\P_2=?\\T_2=50^0C=(50+273)K=323K

Putting values in above equation, we get:


(6.5)/(295)=(P_2)/(323)\\\\P_2=7.1

Hence, the new pressure is 7.1 atm

User David Robbins
by
6.6k points