Answer:
The annual financial disadvantage of eliminating the division is $30,000.
Step-by-step explanation:
contribution margin = revenue - variable costs = $200,000
fixed expenses = $500,000
net loss = $300,000.
If the division is eliminated, only $170,000 of the fixed expenses can be avoided, therefore the company's fixed expenses will remain at $330,000.
Therefore, eliminating the children's division will result in a $30,000 (= $330,000 - $300,000) decrease in net income.