166k views
3 votes
13.5-ounce bottle cost 2.19. A 29.2-ounce bottle costs 5.37 find the unit price for each size

1 Answer

3 votes

Answer:

A)Unit prize is $0.162

B)Unit prize is $0.183

Explanation:

A) 13.5-ounce bottle cost 2.19

Cost of 13.5 ounce bottle =2.19

Cost of 1 ounce bottle =
(2.19)/(13.5)=0.162

So, Unit prize is $0.162

B)29.2-ounce bottle costs 5.37

Cost of 29.2 ounce bottle = 5.37

Cost of 1 ounce bottle =
(5.37)/(29.2)=0.183

So, Unit prize is $0.183

User Zieglar
by
5.2k points