Answer:
Unitary product cost= $33
Step-by-step explanation:
Giving the following information:
Direct materials $ 11 per unit
Direct labor $ 16 per unit
Overhead costs for the year
Variable overhead $ 2 per unit
Fixed overhead $ 100,000 per year
Units produced this year 25,000 units
Under the absorption costing cost method, the unitary product cost is calculated using the direct material, direct labor, and total unitary overhead.
First, we need to calculate the unitary fixed overhead:
Unitary fixed overhead= 100,000/25,000= $4
Unitary product cost= 11 + 16 + (2 + 4)= $33