207k views
3 votes
Use the scenario and elimination by multiplication to answer the question.

At lunch, Marc bought 2 quesadillas and 2 tacos for $10.16, and Jason paid $11.84 for 5 tacos and 1 quesadilla. What was the cost of each taco and quesadilla? Let the cost of a quesadilla be x and the cost of the taco be y.

A. The quesadillas cost $3.11 each, and the tacos cost $1.69 each.
B. The quesadillas cost $1.57 each, and the tacos cost $3.45 each.
C. The quesadillas cost $3.39 each, and the tacos cost $1.69 each.
D. The quesadillas cost $3.39 each, and the tacos cost $1.57 each.

User Princekin
by
8.8k points

1 Answer

9 votes
Answer:
C
Step-by-step explanation:
You could solve this in the elimination way that I have been done in here.

I use Jason as an example that he paid $11.84 for 5t ( tacos ) + 1q ( quesadilla )
Therefore we could do the elimination if the taco cost 3.45 x 5 = 17.25, would be over the cost.

-> Cross B answer

Then we take 1.57 x 5 = 7.85. 11.84 - 7.85 = 3.99, which it is not 3.39 => Cross D answer.

Therefore the cost of tacos need to be 1.69 because there have been a repetition in both A& C

1.69 x 5 = 8.45. $11.84 - 8.45 = $3.39 for quesadillas.

Which it proves for the answer is C

Hope I have helping you on this question
User Yonah
by
8.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories