152k views
5 votes
A beam of alpha particles ( q = +2e, mass = 6.64 x 10-27 kg) is accelerated from rest through a potential difference of 1.8 kV. The beam is then entered into a region between two parallel metal plates with potential difference 120 V and a separation 8 mm, perpendicular to the direction of the field. What magnitude of magnetic field is needed so that the alpha particles emerge undeflected from between the plates?

1 Answer

0 votes

Answer:

The magnetic field required required for the beam not to be deflected is
B = 0.0036T

Step-by-step explanation:

From the question we are told that

The charge on the particle is
q = +2e

The mass of the particle is
m = 6.64 *10^(-27) kg

The potential difference is
V_a = 1.8 kV = 1.8 *10^(3) V

The potential difference between the two parallel plate is
V_b = 120 V

The separation between the plate is
d = 8 mm = (8)/(1000) = 8*10^(-3)m

The Kinetic energy experienced by the beam before entering the region of the parallel plate is equivalent to the potential energy of the beam after the region having a potential difference of 1.8kV


KE_b = PE_b

Generelly


KE_b = (1)/(2) m v^2

And
PE_b = q V_a

Equating this two formulas


(1)/(2) mv^2 = q V_a

making v the subject


v = \sqrt{(q V_a)/(2 m) }

Substituting value


v = \sqrt{( 2* 1.602 *10^(-19) * 1.8 *10^(3))/(2 * 6.64 *10^(-27)) }


v = 41.65*10^4 m/s

Generally the electric field between the plates is mathematically represented as


E = (V_b)/(d)

Substituting value


E = (120)/(8*10^(-3))


E = 15 *10^3 NC^(-1)

the magnetic field is mathematically evaluate


B = (E)/(v)


B = (15 *10^(3))/(41.65 *10^4)


B = 0.0036T

User Huliax
by
7.0k points