This question is incomplete and it also lacks an attached diagram.
Find attached to this answer the appropriate diagram.
Complete Question:
The conditional relative frequency table was generated using data that compared the cost of one ticket for a performance and the method by which the ticket was purchased.
Given that Lorenzo paid more than $30 for a ticket, what is the probability that he purchased the ticket at the box office? Express the answer in decimal form
Answer:
0.14
Explanation:
From the attached diagram, we were given a table that contained known values:
The number of tickets that were purchased online we have 2 categories
a) Not more than $30 = 0.7
b) More than $30 = 0.86
The number of tickets that were purchased at the box office also had 2 categories.
a) Not more than $30 = 0.3
b) More than $30 = 0.14
The probability that the ticket Lorenzo paid more than $30 for was purchased at the box office
= P( more than $30 at the box office)
= 0.14