102k views
10 votes
40

2. A ray of light shines from the Sun. Typically, it takes a little over 8 minutes to get from the Sun
to Earth. How much time (in seconds) would it take light to get from the Sun to the Earth (a
distance of 1.49 x 101^1 m) if we fill that space with Jello which has an index of refraction of 1.56?

User Abela
by
6.9k points

1 Answer

4 votes

Answer:

774.8 secs

Step-by-step explanation:

distance(d)= speed(v)* time(t)

calculate speed:

refractive index = speed of light (c)/ speed of light in medium (v)

1.56 = 3*10^8*v

v=192307692.3 m/s

d = v *t

t = d/v

on substituting values:

t = 774.8 secs

User Elna
by
7.2k points