171k views
1 vote
A satellite’s velocity is 30000m/s. After 60 secs, it’s velocity shows to 15000m/a. What is the satellite’s acceleration?

1 Answer

3 votes

Answer:

Acceleration = 9 × 10^5 m/s^2 ( deceleration )

Step-by-step explanation:

From the first equation of motion:

V = u + at

15000 = 30000 + 60a

a = ( 15000-30000)/60

a = 9 × 10^5 m/s^2

User Henrique Zacchi
by
6.8k points