232k views
17 votes
Mrs. Burgess will go to the gym on 20 different days this month. A one day pass to the gym costs $9.65. A monthly pass to the gym costs $145. How much will Mrs. Burgess save by buying a monthly pass?

1 Answer

5 votes

Answer:

Mrs. Burgess will save $48 by buying a monthly pass.

Explanation:

Let's compare the one-day pass to the monthly pass by finding how much 20 one-day passes will cost.

Multiply the price for a one day pass, $9.65, to the gym by 20 days:

  • $9.65 * 20 = $193

Compare this price to the monthly pass price by subtracting these values.

  • $193 - $145 = $48

If Mrs. Burgess buys the monthly pass of $145 instead of buying 20 day passes for $193, she will save $48.

User Djroedger
by
9.0k points

Related questions

asked Jan 12, 2024 164k views
Jonathan Vanasco asked Jan 12, 2024
by Jonathan Vanasco
8.1k points
1 answer
0 votes
164k views
asked Dec 6, 2024 231k views
Cethint asked Dec 6, 2024
by Cethint
7.7k points
1 answer
0 votes
231k views