175k views
19 votes
Kyle is shopping for his favorite

cereal at the grocery store. The
9 ounce box costs $2.52 while the
12 ounce box costs $3.60. Which is
the better deal? How much will
he save per ounce?

User Rvabdn
by
6.0k points

1 Answer

8 votes

Answer:

The 9 ounce box is the better deal, and Kyle will save 2 cents.

Explanation:

First, you should find how much 1 once would cost in the 9 ounce box.

Do 2.52 ÷ 9 = x

x = 0.28

This means that in the 9 ounce box, one ounce costs 28 cents.

Now, find how much one once would cost in the 12 ounce box.

3.60 ÷ 12 = x

x = 0.30

This means that in the 12 ounce box, one ounce costs 30 cents.

This means that the 9 ounce box is a better deal, because it costs less per ounce.

0.30 - 0.28 = 0.02. This means there is a 2 cent difference in their prices per ounce.

So, Kyle should choose the 9 ounce box, and he will save 2 cents per box.

User Amadeus
by
5.5k points