53.5k views
25 votes
What is the density of the acid in a car battery if 200 mL of acid has a mass of 240 g

User Mathmike
by
6.6k points

1 Answer

13 votes

Answer:

d = 240 g/200 mL = 1.2 g/mL = 1.2 g/cm3

Step-by-step explanation:

User Ashwin A
by
7.5k points