170k views
4 votes
You are deciding between two pay-as-you-go cell phone companies. "On Call" charges $12 for 4 hours and "Talk Time" charges $2.25 for every 1/2 hour.

What is the unit rate in dollars per hour for On Call? *
1 point
$3
$12
$4
$0.25

User Mahase
by
4.5k points

1 Answer

4 votes
$3 you divided 4 into 12 which gives you3
User Dabs
by
5.2k points