172k views
0 votes
The cost of red apples was $3.87 for 3 pounds. The cost of green apples was $2.64 for 2 pounds.

What is the cost per pound of red apples?

1 Answer

5 votes

Answer:

$1.29 per pound of red apples

Step-by-step explanation:

Simply divide the price by the weight/quantity of the given item c:

User Steinway Wu
by
8.2k points

No related questions found