Answer:
a. 0.09 or 9%
b. 0.324 or 32.4%
c. 0.0972 or 9.72%
Explanation:
Male applicants = 3900
Female applicants = 3600
Total applicants = 7,500
Proportion of male applicants (m) = 0.52
Proportion of female applicants (f) = 0.48
a. The probability that a random male applicant is accepted and enrolls is given by the probability of a male student being accepted multiplied by the probability of a male student enrolling:

b. The probability that a random student is accepted is given by the probability of a male applicant being accepted added to the probability of a female applicant being accepted

c. The probability that a random student is accepted and enrolls is given by the probability of a male applicant being accepted and enrolling added to the probability of a female applicant being accepted and enrolling
