111k views
5 votes
A regular-size 2.5-liter bottle of Cranky Cola costs $1.38 while the mega-size 4-liter bottle costs $1.98. What is the unit price for each? Which is the better buy?]

1 Answer

4 votes

Answer:

To evaluate products of different units of measure, you will first have to align both units of measurement.

If 2.5 litre of cranky cola costs $1.38

1 litre of cranky cola = $0.552

If 4 litre of mega size cola costs $1.98

1 litre of mega sized cola = $0.495

The mega sized cola is cheaper and better

User Mahmoud Fayez
by
5.5k points