Answer:
Large Jar
Explanation:
Large jar- 440g for £1.54
- Cost per gram for the large jar = £1.54 ÷ 440g =£0.0035 per gram
Small jar- 340g for £1.26
- Cost per gram for the small jar = £1.26÷ 340g =£0.0037 per gram
Since the cost per gram of the large jar is lower, the large jar offers best value for money.