79.2k views
3 votes
You can buy jars of the same jam in two sizes.

Large jar- 440g for £1.54
Small jar- 340g for £1.26
By considering the price per gram, work out which jar is best value for money. Working must be shown.

User Jenkas
by
8.0k points

1 Answer

1 vote

Answer:

Large Jar

Explanation:

Large jar- 440g for £1.54

  • Cost per gram for the large jar = £1.54 ÷ 440g =£0.0035 per gram

Small jar- 340g for £1.26

  • Cost per gram for the small jar = £1.26÷ 340g =£0.0037 per gram

Since the cost per gram of the large jar is lower, the large jar offers best value for money.

User Ivan Glasenberg
by
7.6k points

No related questions found