79.2k views
3 votes
You can buy jars of the same jam in two sizes.

Large jar- 440g for £1.54
Small jar- 340g for £1.26
By considering the price per gram, work out which jar is best value for money. Working must be shown.

User Jenkas
by
5.4k points

1 Answer

1 vote

Answer:

Large Jar

Explanation:

Large jar- 440g for £1.54

  • Cost per gram for the large jar = £1.54 ÷ 440g =£0.0035 per gram

Small jar- 340g for £1.26

  • Cost per gram for the small jar = £1.26÷ 340g =£0.0037 per gram

Since the cost per gram of the large jar is lower, the large jar offers best value for money.

User Ivan Glasenberg
by
4.6k points