Answer:
8 ounces cost $ .32
Explanation:
A gallon is 5.12
We want the price of an 8 ounce glass of milk
Change gallons to ounces
1 gallon = 128 ounces
We will use ratios to solve
$5.12 x
-------------- = -----------------
128 ounces 8 ounces
Using cross products
5.12 * 8 = x*128
Divide each side by 128
5.12 * 8/128 = 128x/128
.32 = x
8 ounces cost $ .32