125k views
1 vote
On January 1, 2020, Snitchy Company purchased a tractor-trailer rig for $188,000.

The vehicle is expected to have a 8-year useful life, and a salvage value of $28,000 at the end of its useful life.
In mileage, the rig has an expected life of 352,000 miles.
The rig was driven 44,500 miles in 2020 and 41,840 miles in 2021.


Using the above data, determine depreciation expense for the years 2020 and 2021 under each of the following methods: (6 answers in all)



a) Straight-Line

b) Units-of-Production

c) Declining balance at twice the straight-line rate (Double-Declining Balance)

1 Answer

5 votes

Answer:a

Step-by-step explanation:

Cost of Trailer - $188,000

Salvage value $28,000

Useful life: 8 years

Depreciable amount - $160,000

Expected miles coverage - 352,000

Mileage in 2020 = 44,500

Mileage in 2021 = 41480

Depreciation rate = 1/8*100 = 12.5%

Straight line :

160,000/8 = 20,000 2020 2021

20000 20000

Units of production (44500/352000*160000) (41480/352000*160000)

20,227.27 18,854.54

Double declining 25%*188000 25%*141000

balance 47000 35250

User Fyjham
by
7.1k points