17.0k views
2 votes
Pleaseee help me solve this problem asap

Pleaseee help me solve this problem asap-example-1

1 Answer

4 votes

Answer:

$1.25 per cup

Explanation:

To work this out you would simply divide the price of $5 by the quantity of 4, which gives you 1.25. This is because the price of 4 has been given, and so to find the price of one you would divide the price by the quantity.

The price per unit is
=(price)/(quantity)

1) Divide 5 by 4.


5/4=1.25

Double checking:

To double check your answer you would multiply 1.25 by 4. And if the answer is 5 then you know that your price per unit is correct.

1) Multiply 1.25 by 4.


1.25*4=5

User Stevebot
by
8.2k points

No related questions found