130k views
2 votes
Pleaseeee help me out with this

Pleaseeee help me out with this-example-1

1 Answer

2 votes

Answer:

$0.75 per lemon

Explanation:

This question is an example of price per unit. To work this out you would simply divide the price of $3 by the quantity of 4, which gives you 0.75. This is because the question states that the price of 4 is $3, and so to find the price of 1 you would divide the price by the quantity.

price per unit
=(price)/(quantity)

1) Divide 3 by 4.


3/4=0.75

working backwards:

To double check your answer you could multiply the price per unit by 4, and if the answer is 3 then the price per unit is correct.

1) Multiply 0.75 by 4.


0.75*4=3

User Evan Byrne
by
6.4k points