44.7k views
4 votes
What force is necessary to accelerate a 1050 kg car at a rate of 10 m/s2?

1 Answer

7 votes
M=2000
A=5 m/s^2
F=(2000kg)
F=10000N
User Aergistal
by
6.7k points