196k views
1 vote
A 2-quart carton of milk costs $2.80. What is the price per cup?

User Kamaro
by
4.9k points

2 Answers

1 vote

Answer:

$0.35 per cup

Explanation:

A quart is equal to four cups. Multiply the number of quarts (2) by four- making 8 cups total. Next, divide the cost ($2.80) by the number of cups (8).

User Daniel Dinu
by
5.2k points
3 votes
In 2 quarts there are 8 cups so divide the number by 4 to get the answers this leaves you with $0.70 per cup
User Baso
by
6.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.