213k views
3 votes
How many moles of Oxygen (O2) gas can be stored in a standard gas cylinder at a temperature of 20.0o C and a pressure of 15200 kPa? The volume of a standard gas cylinder is 47 Liters

1 Answer

2 votes

Answer: Thus 293 moles of Oxygen gas can be stored in a standard gas cylinder at a temperature of
20.0^0C and a pressure of 15200 kPa

Step-by-step explanation:

According to ideal gas equation:


PV=nRT

P = pressure of gas = 15200 kPa =150 atm (1kPa=0.0098atm)

V = Volume of gas = 47 L

n = number of moles = ?

R = gas constant =
0.0821Latm/Kmol

T =temperature =
20.0^0C=(20.0+273)K=293.0K


n=(PV)/(RT)


n=(150atm* 47L)/(0.0821L atm/K mol* 293.0K)=293moles

Thus 293 moles of Oxygen gas can be stored in a standard gas cylinder at a temperature of
20.0^0C and a pressure of 15200 kPa

User Amree
by
7.4k points