122k views
5 votes
:

A senator wants his platform to be published in the form of pamphlets and he has a budget of $ 3,000 . If each pamphlet publication costs $ 10 , find the number of pamphlets he can have published.

User Amaurs
by
7.2k points

1 Answer

2 votes

Answer:

300

Explanation:

To find the number of pamphlets we use the following:


NumberOfPamplets=(TotalBudget)/(CostPerPamphlet)

we divide the total budget by the cost per pamphlet and then we will know how many of them he can make.

the total budget is:


TotalBudget=3,000

and the cost per pamphlet:


CostPerPamphlet=10

so we make the division:


NumberOfPamphlets=(3,000)/(10)\\ NumberOfPamphlets=300

The senator can make 300 pamphlets with the budget that he has.

User MichaelSolati
by
7.2k points