131k views
1 vote
What is the average acceleration of the partide within the time interval 1 second to 3 seconds

User Endofzero
by
6.5k points

1 Answer

4 votes

Answer:A particle has zero velocity initially (i.e., at time

t=0

t=0

) and its acceleration at

t

t

seconds is

a(t)=72t−4

t

3

a(t)=72t−4t3

meters-per-second per second. During the time interval

[5,8]

[5,8]

seconds find the average acceleration and the average speed of the particle. I got the average acceleration by taking the integral and then plugging that into

f(8)−f(5)/8−5

f(8)−f(5)/8−5

but I have tried working through the average speed and I can't find the answer for that one.

Step-by-step explanation:

User Beer
by
7.2k points