menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Tanisha spends $20.25 and 9 quarts of strawberries for the shortcake. What is the price of each quart of strawberries?
asked
Aug 6, 2021
169k
views
0
votes
Tanisha spends $20.25 and 9 quarts of strawberries for the shortcake. What is the price of each quart of strawberries?
Mathematics
high-school
Dikuw
asked
by
Dikuw
8.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
Answer:
The price of each quart of strawberries is $2.20
Mouckatron
answered
Aug 8, 2021
by
Mouckatron
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
5
votes
Each quart costs $2.25
Karthiga
answered
Aug 12, 2021
by
Karthiga
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Nov 27, 2018
117k
views
Tanisha spends $20.90 on 9.5 quarts of strawberries for the shortcake. What is the price of each quart of strawberries?
Matt Pavlovich
asked
Nov 27, 2018
by
Matt Pavlovich
8.9k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
4
votes
117k
views
asked
Dec 17, 2020
225k
views
Tanisha spends $20.90 on $20.90 on 9.5 quarts of strawberries for the shortcake. What is the price of each quart of strawberries?
CHARAFI Saad
asked
Dec 17, 2020
by
CHARAFI Saad
9.1k
points
Mathematics
high-school
2
answers
0
votes
225k
views
asked
Apr 7, 2019
194k
views
PLS HELP! Tanisha is planning a party. She will serve hamburgers, potato salad, strawberry shortcake, and lemonade. Including Tanisha, 28 people will be at the party. Tanisha expects that each person will
AKB
asked
Apr 7, 2019
by
AKB
7.9k
points
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
194k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org