given:
Length, l=1 km=1000 m
Radius, r=1 mm=10^−3 m
to find:
the resistance.
solution:
Specific resistance of copper:
ρ=1.72×10^−8
Area of cross-section:
A=π×r2=3.14×10^−6 m^2
Let the resistance be R.
As we know, R=ρ l/A
On substituting values:
R=1.72×10^−8×10^3/3.14×10^−6
=5.5 ohm
⇒ Resistance of the copper wire, is 5.5 ohm.