Answer:
$2.90
Step-by-step explanation:
Budget:
No of machine hours = 23,000 lamps × 0.4 machine hours per lamp = 9,200 machine hours
Overhead cost of lamps produced = $1.80 × 23,000 lamps = $41,400
Therefore, budgeted rate = $41,400/9,200 = $4.50 per lamp
Actual:
Total no of machine hours used = 161,000 machine hours
Total cost of actual overhead incurred = $257,600
Therefore, actual overhead rate = $257,600/161,000 = $1.60
Variance:
Variable manufacturing overhead rate variance last year = $4.50 · $1.60 = $2.90