The question is incomplete. See the attached image for the missing table showing the demand and supply schedule.
Answer/Explanation:
a. Equilibrium price is the price at which Qd = Qs. Hence, equilibrium price = $4, while equilibrium quantity is the quantity demanded at the equilibrium price, i.e. where quantity demanded = quantity supplied. Therefore equilibrium quantity = 8,000
b. At $5, there would be excess quantity supplied, i.e. Qs · Qd = 10,000 · 6,000 = 4,000. Hence, there would be wastage of resources as a result of surplus. This would lead to decrease in price in order to avoid the wastage of resources.
c. At $2, there would be excess quantity demanded, i.e. Qd · Qs = 12,000 · 4,000 = 8,000. This would lead to increase in price as a result of acute shortage in quantity supplied.