menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A package of 4 pairs of insulated gloves costs $33.16. What is the unit price of the pairs of gloves?
asked
Feb 11, 2021
67.0k
views
2
votes
A package of 4 pairs of insulated gloves costs $33.16. What is the unit price of the pairs of gloves?
Mathematics
high-school
Welkin
asked
by
Welkin
8.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
1
vote
Answer:
$8.29
Explanation:
Divide 4 by 33.16.
Vince Carter
answered
Feb 18, 2021
by
Vince Carter
7.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Feb 27, 2021
99.7k
views
A package of 5 pairs of insulated gloves costs $33.95. What is the unit price of the pairs of gloves?
Qualle
asked
Feb 27, 2021
by
Qualle
8.3k
points
Mathematics
high-school
2
answers
3
votes
99.7k
views
asked
May 6, 2021
33.2k
views
A package of 6 pairs of insulated gloves cost $33.54. What is the unit price of gloves
Bjrnt
asked
May 6, 2021
by
Bjrnt
8.6k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
2
votes
33.2k
views
asked
Nov 5, 2022
54.7k
views
A package of 5 pairs of insulated gloves costs $33.45. What is the unit price of the pairs of gloves? The unit price is $ per pair of gloves.
Rohitanand
asked
Nov 5, 2022
by
Rohitanand
8.3k
points
Mathematics
high-school
2
answers
3
votes
54.7k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org