86.0k views
0 votes
Walter Enterprises expects its September sales to be 20% higher than its August sales of $225,000. Purchases were $175,000 in August and are expected to be $195,000 in September. All sales are on credit and are collected as follows: 30% in the month of the sale and 70% in the following month. Merchandise purchases are paid as follows: 20% in the month of purchase and 80% in the following month. The beginning cash balance on September 1 is $8,400. The ending cash balance on September 30 would be:

User Xoke
by
5.6k points

2 Answers

4 votes

Answer:

$67900

Step-by-step explanation:

Opening cash In September $8,400

August September

Sales 225,000 270,000 (225000*1.20)

Purchases 175000 195000

Sales collection

August = 30%* 225000 = 67500

September = 157500 + (30%*270000)=238500

Payment

August 175000*20%= 35000

September = 140000 + (20%*195000)= 179000

Cash flow for September

Opening cash balance - 8400

Cash Inflow 238500

Cash Outflow ( 179,000)

67900

User Nekak Kinich
by
5.2k points
3 votes

Answer:

$67,900

Step-by-step explanation:

As per given data

Sales for September $225,000 x 120% = $270,000

Purchases for September = $195,000

September cash flows

Collection from September sales = $270,000 x 30% = $81,000

Collection from August sales = $225,000 x 70% = $157,500

Total Collection in September = $81,000 + $157,500 = $238,500

Payments of September purchases = $195,000 x 20% = $39,000

Payments of August purchases = $175,000 x 80% = $140,000

Total Payments in September = $39,000 + $140,000 = $179,000

Cash Balance at the end of September = Beginning cash balance + Cash collections - cash payments = $8,400 + $238,500 - $179,000 = $67,900

User GullerYA
by
5.5k points