159k views
5 votes
Donna bought 3 bags of dog treats for $8.82. What is the cost per bag of dog treats?

A. $4.41

B. $0.34

C. $11.82

D. $2.94

2 Answers

2 votes
The cost per bag of treats is 2.94


Hope this helped!❤️
User Geon
by
8.1k points
3 votes

Answer:

2.94 D)

Explanation:

8.82 divided by 3 equals 2.94

User Korsbo
by
8.2k points

Related questions

2 answers
0 votes
120k views
2 answers
5 votes
4.4k views
1 answer
1 vote
126k views
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.