27.4k views
3 votes
A box of 21 holiday cards sell for $3.99 what is the unit price per card

User DonutReply
by
5.4k points

1 Answer

4 votes

Answer:

$0.19

Explanation:

The price per card is found by dividing the price by the number of cards.

__

$3.99/(21 cards) = $0.19/card

The unit price is $0.19 per card.

User PMorganCA
by
5.0k points