Answer : The specific heat capacity of lead is,

Explanation :
Formula used:

where,
q = heat produced = 3840 J
m = mass of lead = 3 kg = 3000 g
c = specific heat capacity of lead = ?
= initial temperature =

= final temperature =

Now put all the given values in the above formula, we get:


Therefore, the specific heat capacity of lead is,
