166k views
16 votes
A 9-foot roll of waxed paper costs $3.69. What is the price per yard?

User Harunduet
by
8.1k points

2 Answers

1 vote

I didn't read it right, ignore me

User Jakob Christensen
by
7.6k points
9 votes

Answer:

11.07

Explanation:

a yard is three times a foot so 3×3.69 is the answer

User Kim Edgard
by
8.2k points

Related questions

asked May 6, 2024 178k views
Agat asked May 6, 2024
by Agat
7.3k points
1 answer
4 votes
178k views
1 answer
3 votes
214k views
2 answers
2 votes
81.3k views